آیا مومنین در عالم برزخ با یکدیگر دیدار می‌کنند؟

آیا مومنین در عالم برزخ با یکدیگر دیدار می‌کنند؟
گرچه جزئیات این گونه امور به طور دقیق و کامل برای کسی به خوبی روشن نیست، ولی در برخی روایات آمده که مؤمنان در عالم برزخ همدیگر را دیدار می‌کنند و ملاقات‌های با هم دارند و در یک جا جمع هستند...
کسی به امام صادق (ع) عرض کرد:برادر من در بغداد است و نگرانم که در همان جا بمیرد، فرمود: «باکی نیست، هرجا که بخواهد بمیرد، چون مؤمن در شرق و یا در غرب زمین باقی نمی‌ماند. خداوند روح او را در وادی السلام با ارواح مؤمنان دیگر قرار می‌دهد». در ادامه این مطلب را به نقل از شهر سوال بخوانید.
 
 
راوی می‌گوید: به حضرت عرض کردم: وادی السلام کجاست؟ حضرت فرمود:«در پشت کوفه، گویا اجتماع ارواح را می‌بینم که حلقه حلقه نشسته‌اند و با یکدیگر گفتگو دارند». (۱)
 
از امیر مؤمنان (ع) سؤال شد: آیا مردگان با هم اُنس و اجتماع دارند؟ حضرت فرمود:: «بلی اگر پرده در جلوی دیدگان تو برداشته شود آن‌ها را می‌بینی که حلقه حلقه نشسته و با عمامه خود یا چیزی دیگری پشت و ساقه‌های پای خود را به هم بسته و بدین طریق نشسته و گفتگو دارند. هیچ مؤمن در زمینی از دنیا نمی‌میرد مگر آن که به روح او گفته می‌شود که به وادی السلام ملحق شود. وادی السلام بقعه‌ای از بهشت عدن است». (۲)
 
امیر مؤمنان (ع) فرمود:: «اگر پرده از برابر چشم‌های شما بر داشته شود می‌بینید که ارواح مؤمنان در وادی السلام حلقه‌وار گرد خود نشسته و با یکدیگر سخن می‌گویند و سرگرم گفتگو و گفت و شنود اند، اما ارواح کفار در برهوت هستند». (۳)
 
از این گونه روایات معلوم می‌شود که ارواح ممکن است به صورت فردی و جمعی یا گاهی فردی و گاهی جمعی نظیر آنچه در دنیا هستند. در برزخ نیز همان گونه زندگی داشته باشند.

پی‌نوشت‌ها:
 ۱. محمدحسین تهرانی، معادشناسی، ج. ۳، ص. ۲۳۳، نشر حکمت ۱۴۰۳ ق.
 ۲. همان، ص. ۲۳۴ ـ ۲۳۵.
 ۳. همان، ص. ۲۳۶.

 

۸ شهریور ۱۳۹۶ ۰۸:۴۸
خبرفردا |
تعداد بازدید : ۳,۸۴۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید