خوبی‌های ماندگار

خوبی‌های ماندگار
می‌شود یک شب سرد زمستانی، چندین کودک تک‌و‌تنها و خسته از کار را در گوشه و کنار خیابان‌های شلوغ شهر پیدا کرد و با غذایی گرم، دلشان را دست‌کم برای لحظاتی شاد کرد.
می‌شود با سبدی از ارزاق و نیازهای اولیه هر انسانی، در خانه خانواده‌ای نیازمند را به آرامی کوبید و برای چند روز هم که شده زندگی را کمی برایشان آسان‌تر کرد. می‌شود با پرداخت مبلغی کم یا زیاد در تهیه جهیزیه دختری همراه شد تا دست‌کم شب عروسی‌اش را به شادی سپری کند. آری کارهای ارزشمند و خیر بسیاری از این دست می‌توان کرد که هر یک اثرات مثبت خود را بر جامعه و افراد خواهد داشت هرچند بیشترین اثر چنین کارهایی بر زندگی و روحیه خود ماست.

چطور می‌توان آن حس بی‌نظیری که پس از انجام هر کدام از این افعال در وجودمان جاری می‌شود را توصیف کرد؟ چگونه می‌توان شرح داد آن انرژی بی‌نظیری را که از لبخند یک نیازمند در رگ‌هایمان می‌جوشد؟ آری می‌توان خوب بود و خوب بودن را هر روز و هر لحظه به هزار و یک روش، تمرین و تجربه کرد. راه و روش‌های خوبی، اغلب چندان توفیری با هم ندارند. اما گاهی راه‌هایی هستند که استوار‌ترند. زیبایی که کم و زیاد ندارد اما هستند راه‌هایی که گویی زیباترند! هستند روش‌هایی که اثرگذارترند.

می‌توان کاری کرد که دست‌کم مشکلات خانواده‌ای را نه برای یک روز و چند لحظه، که برای مدتی مدید یا شاید حتی برای همیشه به فراموشی سپرد. می‌توان کمک کرد تا جوانی نوپا در ابتدای راه، روی پای خودش بایستد و مسیر زندگی را خودش به تنهایی طی کند؛ طرحی که سبقت مجاز همشهری از امروز با همکاری یک گروه جهادی در پیش گرفته از همین جنس است. حالا می‌توان با هر یک میلیون تومان، برای یک خانواده دارقالی به پا کرد و اجازه داد تا خودشان برای حل مشکلاتشان تلاش کنند. حالا می‌توان برای بسیاری از این نیازمندان و خانواده‌هایشان این فرصت را فراهم کرد که خودشان کار کنند و یک‌بار برای همیشه فقر و ناتوانی را از زندگی‌شان بیرون کنند. شاید نتوان مشکلات تمام نیازمندان کشور را طی چند هفته و برای همیشه آسان کرد اما قطعا می‌شود با کارهایی چون طرح «چرخ زندگی» برخی از زخم‌‌ها را مرهمی دائمی گذاشت.

 

 همشهری دو - مهیار زاهد

۲۶ تیر ۱۳۹۵ ۱۳:۵۷
تعداد بازدید : ۱,۵۴۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید