تا خودمان نخواهیم، نمی‌شود

تا خودمان نخواهیم، نمی‌شود
برای انسان، فرشتگانی است که پی درپی او را از پیش رو و از پشت سر از فرمان خداوند حفاظت می‌کنند.
همانا خداوند حال قومی را تغییر نمی‌دهد تا آنکه آنان حال خود را تغییر دهند و هرگاه خداوند برای قومی آسیبی بخواهد پس هیچ برگشتی برای آن نیست و در برابر او هیچ دوست و کارساز و حمایت‌کننده‌ای برای آنان نیست‌ (سوره مبارکه رعد، آیه 11).

این آیه درباره جوامع بشری است، نه تک‌تک افراد و انسان‌ها؛ یعنی جامعه صالح، مشمول برکات خداوند و جامعه منحرف، گرفتار قهر الهی می‌شود. اما این قاعده در مورد فرد صالح و انسان ناصالح صادق نیست، زیرا گاهی ممکن است شخصی صالح باشد ولی به‌خاطر آزمایش الهی گرفتار مشکلات شود و یا اینکه فردی ناصالح باشد ولی به جهت مهلت الهی از عذاب دنیوی رها شود.

چگونه جامعه، به سمت جامعه‌ای سالم و صالح پیش می‌رود؟ علامه طباطبایی در این رابطه می‌فرمایند: از قضایای حتمی و سنن الهی این است که همواره میان احسان و تقوی و شکر خدا، با افزونی نعمت‌ها و برکات ظاهری و باطنی و نزول و ریزش آن از ناحیه خدا ملازمه بوده و هست. در واقع هر قومی که احسان و تقوی و شکر داشته‌اند خداوند نعمت را برایشان باقی داشته و تا مردم وضع خود را تغییر نداده‌اند، تغییری در روند زندگی‌شان ایجاد نشده است. لذا تقدیر هر جامعه و هر انسانی، به اعمال خود و به اندازه همان اعمالی است که انجام می‌دهد؛ هر چه اعمالش صالح‌تر باشد تقدیرش وسیع‌تر است. همچنین خداوند نعمتی را که عطا کند پس نمی‌گیرد، مگر آنکه مردم آن نعمت را ناسپاسی کنند؛ پس اینجا رفتار مردم مهم و دخیل در سرنوشت است.

این آیه به ما این درس را می‌دهد که ‌ای مردم، به سراغ شانس و بخت اقبال و فال و نجوم نروید، سرنوشت شما به‌دست خودتان است؛ «حتی یغیروا ما بانفسهم». در حقیقت خداوند در ابتدای آیه تأکید می‌کند که خداوند انسان‌ها را از حوادث غیرمترقبه حفظ می‌کند، «له معقبات یحفظونه» نه از حوادثی که با علم و عمد برای خود به‌وجود می‌آورند «انّ‌الله لایغیر مابقوم». بنابراین هر ملتی هر سرنوشتی که برایش رقم می‌خورد، برخاسته از همه آن اعمالی است که با علم و عمد خود انجام داده است. رهبر انقلاب می‌فرمایند: «تغییرات به‌دست شماست. کلید تحولات اجتماعی و تحولات عظیم در دست شماست». این فرمایش برخاسته از همین آیه است. چرا که «ملت ایران هرگاه راه خود را، حرکت خود را، انگیزه‌های خود را اصلاح کرده، خدای متعال هم به آنها کمک کرده، به آنها نصرت داده و پشتیبانی کرده است» و این باید ادامه داشته باشد تا یاری خدا نیز در آن جهت ادامه یابد.

 

منبع:

  همشهری دو - سارا شهیدزاده

۱۴ تیر ۱۳۹۵ ۱۶:۱۶
تعداد بازدید : ۱,۹۸۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید