هوای یتیم‌ها را داشته باش...

هوای یتیم‌ها را داشته باش...
پس تو هم یتیم را هرگز میازار. و فقیر و گدای سائل را به زجر مران. (ضحی / ۹و۱۰)
آری، خداوند در این آیات توجه ما را به ایتام و فقرا جلب می‌کند، تا مبادا آنها را در گرفتاری‌های روزمره زندگی‌مان فراموش کنیم. وجود کودکان یتیم که پدر خود را در طفولیت از دست داده‌اند، در هر اجتماعی اجتناب‌ناپذیر است. این کودکان از جهات مختلفی باید مورد حمایت قرار گیرند. خدا فقیر را غنی می‌کند ولی از ما نمی‌خواهد فقیر را غنی کنیم، فقط می‌فرماید: فقیر را طرد نکنید. یتیم را مأوی می‌دهد ولی از ما در این حد می‌خواهد که بر یتیم سلطه نیفکنیم.

ایتام از نـظـر عـاطـفـی دارای کـمـبـودهـایی هـسـتند که اگر این خلأ پر نشود، کـودکـانـی نـاسـالم و بعضا سـنگدل و جانی و خطرناک بار می‌آیند، به‌عـلاوه عـواطف انسانی ایجاب می‌کند که آنها همچون سایر فرزندان جامعه مورد حمایت و تـوجـه عموم باشند. از همه اینها گذشته، مردم باید از آینده کودکان خود که ممکن است در چنین شرایطی قرار گیرند، مطمئن شوند.

یـتـیـمـان در بـسـیاری از موارد دارای اموالی هستند که باید با دقت و امانت برای آینده آنها حـفـظ شود و در بسیاری از موارد فاقد امکانات مالی هستند که باید از این نظر نیز مورد تـوجه قرار گیرند. باید دیگران همچون پدران و مادرانی دلسوز، رنج یتیمی را از روح آنها بیرون کنند و گردوغبار تنهایی را از چهره آنها بزدایند. از پیغمبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله و سلم) نقل شده است: اذا بـکـی الیـتـیـم وقـعـت دمـوعـه فی کف الرحمن؛ هر گاه یتیم گریه کند اشک‌های او در دست خداوند رحمان می‌ریزد!

البـتـه در جـوامـع گسترده‌ای مانند جوامع امروز، مسلمانان نباید تنها به کارهای فردی در این زمینه قناعت کنند بلکه باید نیروهای خود را متمرکز کرده، یتیمان را زیر پوشش برنامه‌های حـسـاب‌شـده اقـتـصادی و فرهنگی و آموزشی قرار دهند و از آنها افرادی لایق برای جامعه اسلامی بسازند. این امر مهم نیاز به همکاری عمومی دارد. همچنین قرآن در رابطه با سائلین و فقرا نیز کلمه «نهر» که راندن همراه با خشونت است را به‌کار می‌برد، بنابراین اگر هم در مواردی انسان به هر دلیل نخواست به فقیری کمک کند، نباید با ترشرویی و خشونت او را از خود دور کند؛ چرا که این امر مورد پسند پروردگار نیست و در جامعه اسلامی این دست رفتارها باید ریشه‌کن شوند.

 

همشهری دو - سارا شهیدزاده
۲ تیر ۱۳۹۵ ۱۵:۰۶
همشهری آنلاین |
تعداد بازدید : ۳,۲۴۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید