هر سخن جایی هر نکته مکانی

هر سخن جایی هر نکته مکانی
مثلا می‌گویید آقا نمی‌دانید که فلان استاد چقدر وقت و مایه می‌گذارد. با این کار تازه دعوایی هم میان اساتید و معلم‌ها راه می‌اندازید...
نه تنها گلایه از همسر را نباید بیرون بازگو کرد بلکه رضایتمندی از همسر را نیز نباید گفت.
 ننشینید دائما تعریف کنید که شوهر من اینجور است یا آنجور! این باعث می‌شود که شنونده، اگر شرایطش مثل شرایط شما نباشد، تخم کینه و عداوت در زندگی او کاشته شود و با شوهرش و خانواده شوهرش دچار مشکل شود. توقعات هم فقط توقعات مادی نیست. مثلا شخصی اهل صحبت کردن و اهل‌بیان است و یکی بلد نیست بیان کند. یکی اهل تفکر است و یکی بلد نیست اینقدر تفکر کند. یکی اهل احساسات است و خوب قربان‌صدقه می‌رود ولی یکی در وجودش این چیزها نیست. حال شما بیایید و اینها را تعریف کنید که شوهر من از وقتی که من پایم را داخل خانه می‌گذارم یا او پایش را داخل خانه می‌گذارد خیلی قربان صدقه من می‌رود. آدم‌ها که شخصیت‌هایشان مانند یکدیگر نیست. بعضی‌ها خیلی قدرت احساساتشان بالاتر است.

در این زمینه روایت است که در برآوردن نیازهای خود از پنهانکاری کمک بگیرید، زیرا هر صاحب نعمتی مورد حسد واقع می‌شود.این بحث تنها محدود به زن و شوهر نیست و شامل گروه‌های دیگر اجتماعی نیز می‌شود. هیچ وقت تعریف کسی را پیش آدم همطراز خودش نکنید. مثلا تعریف بچه‌های فامیل را پیش بچه خودتان نکنید. هیچ وقت نگویید پسرخاله‌ات چقدر درسش خوب است. با این کار زمینه ناراحتی و حسادت را ایجاد می‌کنید. مثلا تعریف یک سخنران را پیش یک سخنران دیگر نکنید. هیچ وقت تعریف همکار را جلوی همکار نکنید، تعریف این استاد، جلوی آن استاد. شما از یک استادی بهره می‌برید نباید بروید پیش یک استاد دیگر و از او تعریف بکنید.

مثلا می‌گویید آقا نمی‌دانید که فلان استاد چقدر وقت و مایه می‌گذارد. با این کار تازه دعوایی هم میان اساتید و معلم‌ها راه می‌اندازید. ناراحتی و گله‌گزاری و اختلاف ایجاد می‌کنید. دست خودتان هم نیست و ممکن هم هست که مشکلات دیگری هم برای آن استاد ایجاد شود. خلاصه اینکه چه در زمینه گلایه و چه در زمینه تعریف و تمجید از همسر و دیگران، باید با ملاحظه بیشتری رفتار کرد.

 

منبع:

همشهری دو...دکتر امیرحسین بانکی‌پورفرد

۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۵۲
تعداد بازدید : ۱,۶۸۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید